Szukaj
Close this search box.

Dla trójmiejskich miłośników kawoszy mam cudowną wiadomość, którą zresztą ogłosiłam już w merdiach społecznościowych! Albowiem, trwa kolejna edycja festiwalu “Czas na kawę”, podczas którego wybrane trójmiejskie kawiarnie szykują dla nas festiwalowe zestawy w korzystnej cenie 10 zł. Można również wybrać się na samą kawę za 6 zł lub ciacho za jedyne siedem złociszy.

Gdy więc po raz kolejny zaproszono mnie do przedstawienia Wam oferty kilku kawiarni, nie wahałam się ani chwili, zwłaszcza że na wieść o kolejnej edycji (KLIK! Pamiętacie tę majową?) moje kubki smakowe nastawiły się już na dobrą kawę.

Nie będę więc zwlekać i przedstawię Wam pierwszy przybytek, w którym gościłam. Panie i Panowie, oto Cafe Factotum, mieszczące się przy ul. Świętego Ducha w Gdańsku. Wchodzę – jest mrocznie. Ślicznie, ale ciemno. Lubię zacienione pomieszczenia, ale z obawą patrzę na swój aparat, który po ciemku troszkę się poddaje, a przecież chcę Wam pokazać, jak bardzo warto się tam zjawić! Na szczęście okazuje się, że Cafe Factotum ma dwie salki. Obie malutkie i bardzo przytulne, ta druga jest nieco jaśniejsza, dzięki dwóm podłużnym oknom. Skórzane obicia na krzesłach dopełniają obrazu. Typowo ciężki, “gdańsko-starówkowy” wystrój.

Blondie i cappuccino

Z głośników leci przyjemna, klasyczna muzyka, dzięki której atmosfera w kawiarni jest naprawdę odprężająca i pozwala odpłynąć myślom w dal. Obok siedzi pani z niemowlęcym wózkiem, w sali obok goście rozmawiają po francusku. Za chwilę dostaję festiwalowy zestaw – cappuccino oraz ciasto blondie z białą czekoladą i żurawiną.

Cappucino jest spienione i ma miły, kremowy smak. Jednak to nie cappuccino, a ciasto przekonało mnie do końca, że w Cafe Factotum po prostu trzeba się podczas tej edycji pojawić! Lekko twarde, ciepłe, kruche i chrupiące. Dość ciemne jak na blondie, ale przyznam że przypieczona ciemna blondynka jeszcze bardziej przypadła mi do gustu! Idealne proporcje między suchością, a wilgocią, twardością a miękkością. Naprawdę nie wiem czy w najbliższym czasie coś to ciasto przebije.

Podsumowując: muzyka klasyczna oraz zaciemnione małe pokoiki sprawiły, że najchętniej siedziałabym tam do teraz. Festiwalowiczom natomiast życzę właśnie takich ciast, jak blondie w Cafe Factotum!

Podziel się tym wpisem!

Facebook
Twitter
LinkedIn

O mnie

Karolina Jurkowska

Maniaczka słodyczy różnych. Zwłaszcza tych niepopularnych, których nie dostaniemy przy każdej sklepowej kasie. Lubię lato i swojego męża, nie lubię zimy i jak ktoś krzyczy i nie jestem to ja. Matka, pedagog specjalny, zainteresowana społeczeństwem, książką i byciem chudą. Nie mylić z ćwiczeniami.

Archiwum

 

Instagram

Zapraszam do dyskusji