Szukaj
Close this search box.

Człowiek chce wiedzieć więcej i więcej. Nawet jeśli na co dzień siedzi w dresie przed telewizorem i ogląda na przemian “Pamiętniki z wakacji”, “Nigdy w życiu” i “Trudne sprawy”. Siedzi w nas głód wiedzy i ja wiem, że u Was ten głód wcale nie jest taki mały!

Wpadłam więc na kolejny z serii ciekawych pomysłów. Wiecie, to ten z gatunku: Łojeju! Ale im dostarczę rozrywki! Będą zastanawiać się kilka godzin, a następnie sprawdzą odpowiedzi i zakrzykną, że nigdy w życiu by nie pomyśleli. Potem pokażą swoim małżonkom i oni po kilku godzinach, gdy już sprawdzą odpowiedzi, zakrzykną to samo! A potem już cały Przasnysz będzie z wzruszeniem odkrywał nieznane mu ciekawostki.

Jak pomyślałam, tak zrobiłam. Nie pytajcie, dlaczego zaczęłam od zwierząt morskich. Zwierzęta morskie, czyli koniki morskie, meduzy, foki i inne to po prostu strasznie ciekawy temat. I nawet jeśli jestem osobą, która mieszka nad morzem, a fokę to co najwyżej w zoo widziała. W dodatku podczas letnich kąpieli przeszkadzały jej nawet te małe rybki, co między nogami pływają, co innego mieć je bezpiecznie w “sieci”. Internetowej, rzecz jasna.

No ale my tu gadu gadu, a zabawa jest prosta. Przeczytaj sobie po kolei wszystkie zdania. Najlepiej otwórz notatnik albo weź kartkę papieru i notuj czy podane zdanie jest według Ciebie prawdą czy fałszem. A następnie sprawdź wyniki na dole. Do dzieła! 🙂

1. U koników morskich to samce noszą w ciele swoje młode

2. Najmniejszą jadalną rybą, jaką kiedykolwiek odkryto, jest babka filipińska.

3. Jednym z drapieżników morskich będącym postrachem niewielkich ryb jest osiągająca nawet dwa metry długości dafnia. Odnotowano przypadki zaatakowania człowieka.

4. Ryby morskie to bezkręgowce, gdyż ich niby-szkielet jest giętki i miękki

5. Delfiny posiadają płuca, toteż wynurzają się w celu zaczerpnięcia powietrza.

6. Rekin młot swoją nazwę wziął stąd, że jest… najgłupszą nam znaną rybą. Spośród wszystkich badanych jego zachowania nie wykazywały żadnej logiki.

7. Ramiona ośmiornicy mają w środku giętki szkielet, dzięki któremu łatwiej jest jej opleść ofiarę

8. Cosleeping u słoni morskich jest raczej niewskazany. Młode często giną przygniecione przypadkowo przed dorosłe kilkutonowe samce.

9. Nazwa żółwia zielonego pochodzi od koloru tkanki tłuszczowej.

10. Foka plamista jest jedną z częściej widywanych nad naszym Bałtykiem

Powodzenia! Trzymamy kciuki 🙂

 

Już? To teraz dobrze się zastanów.

Jesteś gotowy na poznanie prawdy?

To zaczynajmy.

1. Prawda. Podczas godów samica składa jaja do “kieszeni” samca, gdzie zostają one zapłodnione. Marzenie feministek?

2. Prawda. Mierzy ok. 14 mm.

3. Nieprawda. Dafnia to jeden ze składników planktonu.

4. Nieprawda. Ryby morskie to kręgowce, co oznacza że posiadają szkielet kostny.

5. Prawda.

6. Nieprawda. Nazwa wzięła się z kształtu głowy. Jego oczy umieszczone są po dwóch stronach płaskiej głowy. Co prawda w kalambury nie zagra, ale żeby nazwać rybę głupią?

7. Nieprawda. Ośmiornice nie posiadają wewnętrznego szkieletu. Dzięki temu z łatwością przedostają się przez różne szczeliny

8. Prawda. Trochę smutne, nie?

9. Prawda. O ile chętniej odchudzalibyśmy się, gdyby nasz tłuszczyk zaznaczał się na zielono?

10. Nieprawda. Gatunkiem żyjącym nad Bałtykiem jest foka pospolita. Tę plamistą spotkasz raczej na Północnym Pacyfiku i u wybrzeży Kanady, Chin, Japonii, Rosji, Korei Południowej i Północnej oraz USA.

Już koniec? To teraz nie wstydź się i napisz, ile punktów udało Ci się zgadnąć. Tylko bez oszukiwania – ja również przed znalezieniem podanych faktów nie wiedziałam wiele.

No chyba że wciąż płaczesz za małym przygniecionym morskim słoniątkiem?


Zapraszam na Twittera

Podziel się tym wpisem!

Facebook
Twitter
LinkedIn

O mnie

Karolina Jurkowska

Maniaczka słodyczy różnych. Zwłaszcza tych niepopularnych, których nie dostaniemy przy każdej sklepowej kasie. Lubię lato i swojego męża, nie lubię zimy i jak ktoś krzyczy i nie jestem to ja. Matka, pedagog specjalny, zainteresowana społeczeństwem, książką i byciem chudą. Nie mylić z ćwiczeniami.

Archiwum

 

Instagram

Zapraszam do dyskusji